Európa élmezőnyében álltunk helyt Zágrábban

2015. december 30.
Európa élmezőnyében álltunk helyt Zágrábban U14-es fiú csapatunk 10. helyen végzett a tizenhatos mezőnyben az Európa korosztályos élmezőnyét felvonultató zágrábi tornán. A Rátgéber Akadémia öt mérkőzéséből három győzelmet aratott a rangos nemzetközi versenyen.
December 27-29. között U14-es fiú csapatunk a Fiba Europe hivatalos rendezvényének számító rangos, 16 csapatos nemzetközi tornán vett részt Zágrábban, ahol Európa korosztályos élmezőnye lépett pályára. „Az előzetes várakozásoknak megfelelően nagyon kemény megmérettetésen vagyunk túl, emellett jó hírét vittük Európában a magyar férfi kosárlabda utánpótlásnak” – értékelte a zágrábi tornát Zalay Zoltán, az U14-es csapat vezetőedzője. „Szoros mérkőzéseket játszottunk, öt mérkőzésünkből pedig hármat meg is nyertünk, és a legjobb nyolc csapat közé is juthattunk volna, ha a csoportunkon belüli körbeverés másképp alakul. Büszkék lehetünk, hiszen azokkal a csapatokkal, akik eddig beláthatatlan távolságban voltak tőlünk, nyílt meccseket játszottunk, és több ilyen csapatot le is győztünk. Technikailag és agresszivitásban is fel tudtuk venni a versenyt Európa élcsapataival, és szerkezetileg is hasonló csapattal tudtunk kiállni, mint ellenfeleink. A szelekcióban alkatilag több csapatnál láttunk olyan játékosokat, akik hosszú távon irigylésre méltóak lesznek, minden együttesben volt óriás és extra tudású játékos is. Több játékstílussal is találkoztunk a torna során, de a keménység és agresszivitás mindegyik csapatra jellemző volt, ebben pedig fel tudtuk venni a versenyt ellenfeleinkkel. Az egyetlen találkozón sem vetődött fel, hogy valamelyik csapat az ellenfél játékához alkalmazkodjon, mindenki a saját stílusát akarta ráerőltetni a másik csapatra. A játékvezetéssel semmilyen probléma nem merült fel, a torna pedig végig nagyon jó hangulatban zajlott. Az a mentalitás és ritmus, amit a tornán tapasztaltunk, felbecsülhetetlen értékű, ha ezek a tapasztalatok leülepednek, minden egyes játékosunk rengeteget profitálhat belőle.”

„Nagyon elégedett vagyok, mert nagyon jó benyomást hagytunk egy kiváló erőket felvonultató nemzetközi tornán. Már a nyitómérkőzésen letettük bélyegünket, mikor legyőztük a torna történetének egyik legsikeresebb csapatát, az idén negyedik helyen záró Zágrábot.” – nyilatkozta Rátgéber László, Akadémiánk vezetője. „Ezen a tornán nem is az elért eredmények számomra a legfontosabbak, hanem hogy szoros, kiélezett mérkőzéseket tudtunk játszani nálunk sokkal fejlettebb kosárlabda-kultúrát képviselő országok csapataival, és mind mentalitásban, mind agresszivitásban fel tudtuk venni a versenyt a mezőnnyel. Jövőre is meghívást kaptunk a tornára, az ilyen megmérettetésekben látom a fejlődés útját. Jó volt látni, a délszláv országokban milyen alkatú gyerekek kosárlabdáznak, a fizikális paraméteren kívül viszont a játék minden elemében fel tudtuk venni a harcot ezekkel a csapatokkal.”

Csapatunk a csoportjában legyőzte a Zágrábot és a Sibeniket, és kikapott a Partizan Belgrádtól, a körbeverés miatt pedig csoportharmadikként végzett. A 9-12. helyért folyó helyosztókon az első mérkőzését megnyerte a Dubrava Zágráb ellen, majd kiélezett mérkőzésen alulmaradt a Tusli Berlin ellen, így a 10. helyen végzett Európa legjobb U14-es csapatai között. A mezőny erősségét mutatja, hogy a torna előtt selejtezőt játszottak a 16. versenyző helyért, végül pedig a selejtezőből bejutó szlovén Grosuplje nyerte meg a tornát.